חוזים ועוורים

וולסבספרו "כאשר הישן התעורר", מתאר וולס את החיים של בן זמנו שנרדם ומתעורר בעוד 200 שנה, בלונדון של שנת 2100. הוא לא מנסה לכתוב סיפור הרפתקאות אלא להיות נביא זעם חברתי.

גל מור מתפעל:

הוא התעניין פחות בטכנולוגיה ויותר במצבו של האדם, לגביו הוא היה פסימי. וולס המציא את המונח "פצצת אטום"; הוא ביקר את החברה שבה הוא חי אך גם את זו העתידית.

ב"כאשר הישן התעורר" מתאר וולס עידן של קפיטלטורה, שלטון ההון, כאשר הדמוקרטיה התרוקנה מתוכן, זכות ההצבעה של ההמונים הפכה סמלית בלבד והשליטים נקבעו על ידי העשירים. נשמע מוכר? הוא מתאר מערכת חינוך פופוליסטית המבוססת רק על תכני לימוד שתלמידים מביעים בהם עניין ללא בחינות או ציונים. תחזיות מדהימות, בהתחשב בכך שהספר פורסם ב-1899.

הוא כותב על רשת של בתי תמחוי שהפכה לארגון כלכלי מצליח לאחר שהפכה את הרעבים ללחם לעבדים חסרי זכויות שמשרתים את האינטרסים המסחריים שלה תמורת מזון ולבוש. 30 אחוז מהאוכלוסיה הפכו נתינים שלה. למרבה הצער, עתיד כזה אינו מופרך.

בהנחה שיש כזו, מהי היכולת המאפשרת לאדם לראות ולצפות עתידות בצורה כה מרשימה?

לעומת זאת לעיתים אנו רואים אנשים שחיים בעבר. בחדשות אייס מובא ציטוט מתוך ישיבת ועדת החינוך בכנסת הדנה במשחק אינטרנטי בשם "מכות בבית אבות". קל להבין את הבעיתיות במשחק אלים זה, מה שיותר קשה להבין הוא את זה:

ביקורת על האתר ’נענע10’ השמיע רוני דיין, מנהל גף יישומי בחינוך במינהל מדע וטכנולוגיה של משרד החינוך: "חברת אינטרנט שמקבלת רשמית רישיון להעביר מידע לציבור באמצעות האינטרנט, ראוי שמשרד התקשורת יפקח עליה. משרד החינוך פועל במספר מישורים הן בהיבט ההדרכתי – ערכי והן בהיבט של חסימות תכנים לא כשרים".

באם הציטוט מדויק מתברר כי מנהל גף במינהל העוסק במדע וטכנולוגיה לא שמע על חידושי האינטרנט בתחום חופש הביטוי ומשוכנע עמוקות כי במאה ה-21 במדינה דמוקרטית עדיין יש צורך ב"רשיון להעברת מידע לציבור דרך האינטרנט". היתכן והאיש לא פתח עיתון בשלושת העשורים האחרונים?

על כל פנים יצויין כי ל"עט הדעת" טרם הונפק האישור המיוחל להעברת מידע, עם האחראי על האינטרנט הסליחה.

המתמטיקאי האמריקאי ורנור וינג' פרסם ב 1993 מאמראותו הציג בפני מדעני נאס"א שכותרתו "ייחודיות טכנולוגית". המונח יחודיות שאוב מעולם הפיסיקה והוא מתאר מצב דחיסה אין סופי של חומר המתקיים כנראה בחורים שחורים, במצב זה חוקי הפיסיקה אינם מתקיימים ואף הזמן עומד מלכת, יש שרצו לטעון כי זה המצב, ע"פ הספורנו והגר"א, שקדם לבריאת העולם. וינג' המודאג מההתפתחות האקספוננציאלית של הטכנולוגיה טוען כי אנו הולכים לקראת עולם בו כוח החישוב של המחשבים יגבר על היכולות האנושיות והאנושות תפקיד את חייה בידי אינליגנציות ממוחשבות שפשוט יהיו יותר יעילות מאשר האנושות. וינג' מודע לבעיתיות ולמחלוקת בדבר היכולת העקרונית להגיע לאינטליגנציה דמוי אנושית וכידוע עד היום לא קם מחשב שעמד במבחן טיורינג בצורה מושלמת, אך טוען כי והיה אם ניתן יהיה להגיע אליה, סביר מאוד שניתן לעקוף אותה. המחשב בעל הבינה האנושית יוכל ללמד את עצמו ולשכלל את עצמו כך שהגרף המתאר את התפתחותו יראה כקו אנכי, יחודיות, והעולם יעבור לעידן הפוסט אנושי. קורצוויל, שהוכרז על ידי ביל גייטס כחוזה הטוב ביותר של עתיד הבינה המלאכותית, חישב ומצא כי אם צודק חוק מור אזי כבר בשנת 2030 מחשב בעל יכולת חישוב ברמת מוח אנושי יעלה כ-1000$.

היוכל מחשב לסגל לעצמו אינסטינקטים לחיזוי עתידי? הניתן להכניסם למודלים ברורים ותרשימי זרימה או שהם נובעים מאיזו שהיא רמה של נפש משכלת (אחרי הכל בחרתי לפתוח בדוגמה של גוי אנטישמי כך שקשה לדבר על נשמה גבוהה במיוחד) המבינה וצופה ברמה מסוימת את יכולת החידוש והבחירה המחודשת של המין האנושי, שהלא אף נבואה לא תחול אם לא על מי שתכונת "רואה" העתידות קיימת בקרבו, שאם לא כן לא יוכל המשל הנבואי להתפענח?

פורסם בקטגוריה ביקורת, טכנולוגיה, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *